Fizjoterapia

Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na holistyczne podejście do ciała ludzkiego. Interdyscyplinarne podejście do pacjenta przynosi znakomite efekty leczenia, a współpraca na linii stomatolog-fizjoterapeuta jest coraz częściej doceniana. Właściwie funkcjonujący zgryz stabilizuje ustawienie głowy i kręgosłupa podczas przeżuwania i połykania pokarmów. Zaburzenia, które występują w tym obszarze powodują szereg dysfunkcji w całym organizmie.

Fizjoterapia jest obecnie bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny. Obecnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających stosunkowo szybki powrót do sprawności po urazie, zabiegu operacyjnym czy u osób, które cierpią na przewlekłe dolegliwości bólowe. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku – do sytuacji, w jakiej znalazł się dany pacjent (stan ostry, podostry bądź przeciążeniowy, pourazowy lub pooperacyjny). Po przeprowadzeniu wywiadu i diagnostyki dobiera się najbardziej optymalną metodę rehabilitacji.

W naszym gabinecie podejście do ciała opiera się na dwóch złożonych systemach pracy jaką jest Integracja Strukturalna oraz Terapia Manualna. Tak szeroka perspektywa daje możliwość w sposób indywidualny pracować z pacjentami. Celem pracy jest nie tylko
zniesienie dolegliwości bólowych, ale powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia przez długi czas.

Integracja strukturalna

Tempo współczesnego życia i towarzyszący mu stres, siedzący tryb pracy, godziny spędzane za kierownicą samochodu bardzo często doprowadzają do powstania napięć mięśniowych, bólu mięśni a także wad postawy. Bóle pleców, szyi, obręczy barkowej, bóle głowy, tak często nazywane migrenami, są w większości przypadków powodowane wzmożonym napięciem mięśniowym.

Metoda manualnej pracy z ciałem (integracja strukturalna) skoncentrowana na tkance powięziowej (błona otaczająca mięśnie, której zadaniem jest ich ochrona) – poprawia strukturę ciała, koryguje sylwetkę i optymalizuje koordynację ruchową znacząco redukuje lub eliminuje powstałe w ciele napięcia, sztywność i ból. Dzięki wykorzystaniu plastycznych właściwości tkanki powięziowej możliwy jest wpływ na procesy adaptacyjne tkanek oraz zmiany wzorca postawy. Przywraca ciału właściwą równowagę oraz pełną integrację wszystkich jego części, co pacjenci opisują jako ustąpienie dolegliwości i bólu, a dodatkowo jako poczucie większej przestrzeni i lekkości w ciele, pojawienie się nowych zakresów ruchowych, zwiększenie świadomości ciała, wzrost energii i witalności oraz poprawę samopoczucia.

Integracja strukturalna postrzega ciało jako żywą strukturę, elastyczną i harmonijną, która dopasowuje się do zachodzących zmian: fizycznych, emocjonalnych czy psychicznych. Każdy z nas przechodzi różne choroby, doświadcza emocjonalnego wyczerpania, ulega kontuzjom lub wypadkom, a wiele osób ma wady postawy wynikające ze złych nawyków. W rezultacie tych zdarzeń z upływem czasu nasze ciało traci swoją geometrię i staje się niedopasowane, a zewnętrzne siły takie jak grawitacja osłabiają je dalej. Ten konflikt odczuwamy jako ból, chroniczne napięcie czy stres i spadek energii.

Bez względu na zawód, pasję czy wiek – integracja strukturalna jest sprawdzonym sposobem, aby znacząco zredukować lub wyeliminować dolegliwości bólowe, poprawić elastyczność ciała, przywrócić równowagę jego struktur i poczucie witalności. Bowiem jest to metoda dla każdego, kto chce żyć i poruszać się swobodnie, bez ograniczeń i bólu.

Polecana szczególnie w przypadkach:

  • wad postawy i nieprawidłowej sylwetki;
  • przewlekłych dolegliwości bólowych związanych z narządem ruchu;
  • nadmiernego stresu i napięcia;
  • rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, (szczególnie rehabilitacja ortopedyczna);
  • poczucia niskiej energii życiowej;
  • sztywności i dyskomfortu w ciele;
  • szybkiego pojawiania się uczucia zmęczenia przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności;
  • może stanowić integralną część procesu psychoterapeutycznego.

 

Integracja strukturalna mimo tego, że zajmuje się zmianami głównie na poziomie fizycznym, oddziałuje również na inne sfery ludzkiego życia. Proces integracji strukturalnej wyzwala potencjał jednostki, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i rozpoznawać jego symptomy, zwiększa pewność siebie i pozwala dostosować się do zmian jakie przynosi życie.

Terapia manualna

Terapia manualna to praktyczna część medycyny zajmująca się leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu (stawów, więzadeł, mięśni) a w szczególności kręgosłupa. Terapię poprzedza diagnostyka składająca się z wywiadu oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego. Tego typu terapia przyczynia się znacząco do skrócenia czasu leczenia jednocześnie zwiększając sprawność ruchową i ograniczając leczenie farmakologiczne. Jedną ze skutecznych form rehabilitacji, szczególnie po różnego typu urazach, jest terapia manualna. Przeprowadzana przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę jest w stanie zagwarantować osiągnięcie świetnych rezultatów. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż połykanie kolejnej garści medykamentów o działaniu przeciwbólowych, które działają tylko na objawy, a nie na przyczynę powstałego problemu. Nie mówiąc już o licznych skutkach ubocznych. W przypadku terapii manualnej mowa jest o leczeniu i rehabilitacji niedomagającego narządu ruchu. Celem jest uśmierzenie bólu, przywrócenie sprawności i nawet uchronienie się przed niepełnosprawnością czy inwazyjnym zabiegiem operacyjnym.

Pozostałe usługi Dekodent

IMPLANTY

IMPLANTY

WIĘCEJ

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

WIĘCEJ

ENDODONCJA Z MIKROSKOPEM

ENDODONCJA Z MIKROSKOPEM

WIĘCEJ

PROTETYKA

PROTETYKA

WIĘCEJ

PROFILAKTYKA

PROFILAKTYKA

WIĘCEJ

ORTODONCJA

ORTODONCJA

WIĘCEJ

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

WIĘCEJ

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

WIĘCEJ

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

WIĘCEJ

WYBIELANIE

WYBIELANIE

WIĘCEJ